W dniu 20 czerwca o godzinie 10.00 gościliśmy w naszym kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej Grupę Artystyczną o nazwie  „Golica”. Zespół przygotował oprawę muzyczną Eucharystii o godzinie 10.00, potem wysłuchaliśmy Koncertu w wykonaniu tej Grupy.  Zespół powstał w kwietniu 2002 r. z inicjatywy 13 osób – mieszkańców Mąchocic Kapitulnych i Masłowa. Grupa zawiązała się w celu prowadzenia działalności muzycznej i kulturalnej, poprzez rozwijanie twórczości ludowej, kościelnej, kabaretowej, piosenki balladowej oraz biesiadnej. Pierwszym dyrygentem i instruktorem był mgr Zygmunt Służewski. W swoim dorobku artystycznym „Golica” ma wiele programów słownomuzycznych, kościelnych, patriotycznych i kabaretowych, w tym 2 programy katolickie („Misterium Krzyża”, i „Abba Ojcze”). Zespół z wielkim powodzeniem zapraszany jest nie tylko na spotkania okolicznościowe np.: wspólne kolędowanie, prezentacja pieśni pasyjnych, oprawę mszy św, ale również biesiadne i imprezy lokalne. Humor, dowcip i dobrze dobrane teksty dają słuchaczom radość, zadumę i wspaniałą zabawę. Jest wielokrotnym laureatem Festiwali i konkursów „Kolęd i Pastorałek”, ”Pieśni wielkopostnych”. Uczestniczy w wielu imprezach lokalnych oraz imprezach organizowanych przez gminy ościenne. Członkowie Zespołu sami zajmują się organizacją, aranżacją utworów muzycznych, programów, strojami, instrumentami i nagłośnieniem, a działalność cieszy się popularnością wśród mieszkańców nie tylko gminy Masłów . Zespół jest wielokrotnym laureatem konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in. 1 miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek, trzykrotne 1 miejsce w latach 2016, 2017 i 2018 podczas Festiwalu Pieśni Pasyjnej na Świętym Krzyżu, tegoroczne 1 miejsce na Festiwalu Wielkopostnym w Kielcach. Dyrygentem i instruktorem zespołu od 2016 roku jest Magdalena Wilczyńska – absolwentka Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Wilczyńskiej i Grupie Artystycznej „Golica” za wspaniałe przeżycia duchowe i artystyczne. Zapraszamy na następne spotkania w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi i w naszym parafialnym kościele Świętej Trójcy w Nowym Korczynie.

W tym roku przypada 30 rocznica Uroczystej Eucharystii, którą sprawował Ojciec Święty Jan Paweł II w Masłowie. Papież ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej Patronki Kielc i naszej Diecezji. W związku z tym wydarzeniem zaprosiliśmy Zespół Artystyczny „Golica” z Masłowa do Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie na
Uroczystość Odpustu ku czci naszej Patronki  i Diecezjalną Pielgrzymkę do Jej Sanktuarium. Zespół Artystyczny z Masłowa przyjął nasze zaproszenie.

Uroczystości ku czci Świętej Kingi w dniu 24 lipca 2021 r. – w sobotę, będzie przewodniczył Pasterz naszej Diecezji Kieleckiej Ksiądz Biskup Jan Piotrowski. Będą obecni także przedstawiciele władz Państwowych i Samorządowych, którym patronuje św. Kinga – Patronka Samorządowców. Przybędą także kapłani i grupy pielgrzymów z Diecezji Kieleckiej, Tarnowskiej, Krakowskiej i z różnych zakątków naszej Ojczyzny oraz mieszkańcy Nowego Korczyna i sąsiednich parafii.  Serdecznie zapraszamy do Nowego Korczyna wszystkich czcicieli Świętej Kingi.

ks. Paweł Majewski – Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi,
Magdalena Wilczyńska Dyrygent i instruktorem Zespołu Artystycznego.