Na zaproszenie Przyjaciół ze Stowarzyszenia św. Kingi w Starym Sączu grupa 33 parafian z Nowego Korczyna udała się w dniach 12-14 lipca na pielgrzymkę na Węgry.
Okazją był jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia św. Kingi i 20-lecie odsłonięcia tablicy dziękczynnej w katedrze w Esztergom- miejscu gdzie urodziła się św. Kinga.
Rankiem autokarem z Nowego Korczyna udaliśmy się do Starego Sącza. Tam dołączyła do nas grupa 70 osób. Już wtedy na dwa autobusy pojechaliśmy na Węgry.
Pierwszego dnia po Mszy św. w Sanktuarium Maryjnym w Mariabenyo udaliśmy się na zwiedzanie Budapesztu. Budapeszt urzekł nas wszystkich swym pięknem i architekturą. Pan Przewodnik bardzo dużo pokazał nam miejsc ważnych. Nie sposób było wszystko zapamiętać. Na pewno w pamięci pozostanie Parlament perełka architektury Budapesztu. Budowla masywna i strzelista a zarazem smukła i dostojna z tysiącami łuków, witraży, wieżyczek oraz góra Gelerta skąd rozciąga się piękna panorama miasta.
Drugiego dnia braliśmy udział w uroczystościach rocznicowych w katedrze w Esztergom. W uroczystościach tych prócz pielgrzymów z Polski brali udział ambasadorzy RP w Budapeszcie- p. Jerzy Snopek, Burmistrz Esztergom, Polonia Węgierska jak również władze kościelne.
Mszę św. pod przewodnictwem ks. Biskupa węgierskiego Giorgii Soll koncelebrowali nasi opiekunowie duchowni pielgrzymki ks. Infułat Adam Kokoszka, ks. dr. Andrzej Jedynak i księża z Katedry. W czasie tej uroczystości przedstawiciele Stowarzyszenia św. Kingi przekazali Relikwię św. Kingi do Katedry w Esztergom. W homilii ks. Infułat podkreślił działanie św. Kingi jako osoby bardzo spokojnej i skromnej, czułej na krzywdę biednych ludzi, niosącą pomoc chorym i pokrzywdzonym. Boga czciła dobrymi uczynkami, a w dzisiejszych czasach to bardzo dobra wskazówka do naśladowania. Ks. Biskup na zakończenie Mszy pobłogosławił relikwią św. Kingi wszystkich obecnych w Katedrze. Po tej uroczystości udaliśmy się na wspólny posiłek z Węgrami ze Stowarzyszenia św. Kingi. Panie ze Stowarzyszenia Korczynian nad Nidą ponowiły zaproszenie sprzed roku na przyjazd do Nowego Korczyna. Okazją były Kingonalia – odpust ku czci Św. Kingi – patronki Nowego Korczyna. Ku naszej uciesze Węgrzy przyjęli zaproszenie. Całym inicjatorem wizyty Węgrów w Nowym Korczynie jak również przyjazdu pielgrzymów ze sztandarem św. Kingi że Starego Sącza do Nowego Korczyna był nasz przyjaciel Mieczysław Witowski – prezes Stowarzyszenia św. Kingi w Starym Sączu. Od pięciu lat przyjeżdżają do Nowego Korczyna na uroczystość odpustowa a my w zamian jeździmy do Starego Sącza na zakończenie ich pielgrzymki górskiej „Śladami św. Kingi”.
Nasz pobyt w Budapeszcie zakończyliśmy rejsem statkiem po Dunaju. Następnego dnia po Mszy św. w Kościele Polskim Minearotów mieliśmy krótkie spotkanie z Polonią węgierską, gdzie byliśmy ugoszczeni ciastem, kawą i winem węgierskim. Nadszedł czas powrotu do domu. Wszyscy pielgrzymi z nowokorczyńskiej grupy byli bardzo zadowoleni z pobytu na Węgrzech.
W dniu odpustu 20 lipca 2019 r. grupa 30 osób ze Starego Sącza i z Węgier przyjechała do Nowego Korczyna, do miejsca gdzie swoją młodość spędziła ich patronka. Do miejsca gdzie były podpisane ważne dokumenty i gdzie św. Kinga złożyła śluby czystości. Po drodze do Nowego Korczyna odwiedzili również Stary Korczyn gdzie byli uroczyście przyjęci. Uroczystość odpustowa rozpoczęła się od Źródełka św. Kingi, gdzie procesją udaliśmy się na Mszę św. W czasie tej uroczystości prezes Stowarzyszenia św. Kingi na Węgrzech pan Zolldan i burmistrz Kungos, pan Gergely Szabo podziękowali za zaproszenie za tak doniosłą uroczystość. Po Mszy św. Pielgrzymi w barwnym korowodzie przeszli na rynek na dalszą część uroczystości. Pan Burmistrz Paweł Zagaja na rynku powitał pielgrzymów w szczególności z Węgier i po krótkiej rozmowie z burmistrzem postanowili nawiązać współpracę z miastem partnerskim. W dalszej części ksiądz proboszcz Paweł Majewski zaprosił gości na poczęstunek, który przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Korczynian nad Nidą.
Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu pielgrzymi z Węgier i Starego Sącza udali się w drogę powrotną obiecując że nas odwiedzą za rok.
„Wszak to Polak, Węgier dwa Bratanki….

Autorzy relacji – Pielgrzymi z Nowego Korczyna

Relacja w Telewizji Polonia

Zdjęcia wykonali Pielgrzymi z Nowego Korczyna

dav

dav