We wtorek 21 września 2021 r. o godzinie 18.00 Ks. Biskup Jan Piotrowski udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży zgromadzonej w Kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika czyli w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie. Do Sakramentu Bierzmowania przystąpiło 30 osób. W homilii Ks. Biskup postawił pytanie: Jakie przywileje mają Katolicy? Tym przywilejem jest głoszenie Ewangelii, dawanie świadectwa wiary, mężne znoszenie cierpienia, dźwiganie codziennego krzyża, rozwijanie swoich zdolności i talentów otrzymanych od Boga. Przykłady wytrwałości i męstwa w dążeniu do celu znajdujemy w świecie sportu, gdzie ostatnio mogliśmy podziwiać między innymi wspaniałe osiągnięcia Igi Świątek. Niezwykłym przykładem do naśladowania dla współczesnej młodzieży stał się niedawno beatyfikowany Carlo Acutis, 15-letni geniusz internetu, który uważał za narzędzie szerzenia wiary. Włoski nastolatek został beatyfikowany w bazylice św. Franciszka w Asyżu w obecności jego rodziny przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego. We Mszy Świętej uczestniczyło około trzech tysięcy osób, większość zgromadziła się wokół bazyliki. Urodzony w 1991 roku Carlo Acutis spędził prawie całe życie w Mediolanie. Codziennie przystępował do Komunii Świętej. Jednocześnie zafascynował się internetem i jego możliwościami. Postanowił wykorzystywać sieć do szerzenia wiary, a także informacji o życiu Kościoła. Za pośrednictwem internetu opowiadał też o cudach eucharystycznych. „Eucharystia to moja autostrada do nieba” – powtarzał. W 2006 roku, gdy miał 15 lat, zdiagnozowano u niego nieuleczalną, ostrą postać białaczki. Gdy był w szpitalu, mówił najbliższym, że swoje cierpienie ofiarowuje za papieża i Kościół. Zmarł 12 października 2006 roku w Monzy. Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany na cmentarzu miejskim w Asyżu, mieście świętego Franciszka, którego podziwiał. Proces beatyfikacyjny Carlo Acutisa rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. Pięć lat później papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a w lutym tego roku zaaprobował cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem. W swym niedawnym liście do młodzieży papież Franciszek zacytował słowa Acutisa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Ks. Biskup Jan Piotrowski zachęcił młodzież do naśladowania osób świętych takich jak: błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński, błogosławiona Karolina Kózkówna czy Święta Kinga, ogłoszona w tym roku przez Stolicę Apostolską Patronką Miasta Nowy Korczyn. Ks. Biskup podarował młodzieży, która przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania pamiątkowe obrazki z wizerunkiem błogosławionego Carlo Acutisa. Serdecznie dziękujemy Ks. Biskupowi za udzielenie Sakramentu Bierzmowania, Eucharystię, Słowo Boże, wygłoszone do uczestników uroczystości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do owocnego przeżycia tej uroczystej Liturgii.

ks. Paweł Majewski