W dniu 21 sierpnia 2022 r. w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Nowym Korczynie rozpoczęła się Uroczystość Dożynkowa naszej Gminy.  O godzinie 16.00 uczestniczyliśmy w  Eucharystii, podczas której modliliśmy się w intencji rolników, dziękując za tegoroczne plony.

Dziękowaliśmy także za dar wolności w 102 – rocznicę zwycięskiej bitwy Warszawskiej nazywanej przez historyków „Cudem nad Wisłą”. Eucharystię koncelebrowali kapłani: Ks. Marek Małczęć – dziekan i proboszcz Parafii Stary Korczyn, Ks. Sławomir Dalczyński – proboszcz Parafii Piasek Wielki i Ks. Paweł Majewski z Nowego Korczyna. Sakrament Pokuty i Pojednania sprawował Ks. Marek Wesołowski – proboszcz parafii Strożyska.

Gospodarzem i organizatorem Dożynek jest Pan Burmistrz Paweł Zagaja. Starostami Dożynek Gminnych byli:  Pani Marta Pasek z Górnowoli oraz Pan Tomasz Gawlik ze Starego Korczyna. Delegacje z wieńcami dożynkowymi reprezentowały sołectwa: Badrzychowice, Górnowola, Czarkowy, Winiary, Sępichów, Strożyska, Błotnowola, Stary Korczyn, Pawłów i Nowy Korczyn. W Dożynkach brali udział także Przedstawiciele władz Państwowych i Samorządowych, Posłowie, Radni Rady Miejskiej i Sołtysi z terenu Miasta i Gminy.

Liturgię tej dziękczynnej Mszy Świętej przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Korczynianie nad Nidą. Na zakończenie Mszy Świętej odbyło się tradycyjne błogosławieństwo ziół, kwiatów i zbóż tak jak co roku podczas dożynek. Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie zwykle odbywa się druga część Uroczystości Dożynkowej.

                          Niechaj Maryja Wniebowzięta nadal otacza opieką i chroni naszą Ojczyznę i wszystkie nasze rodziny.

ks. Paweł Majewski
zdjęcia Jerzy Wilk