Niezwykłą tradycją stały się czuwania modlitewne w sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie. Wierni czciciele Świętej Księżnej z niecierpliwością oczekują na comiesięczne, wieczorne spotkania.
Lutowe czuwanie rozpoczęło się ucałowaniem relikwii św. Kingi. Następnie młodzież z najstarszych klas szkoły podstawowej zapoznała zebranych z wybranymi fragmentami Katechizmu Kościoła Katolickiego, które ukazują piękno i wartość modlitwy chrześcijańskiej. Rozważania przeplatane były śpiewem pieśni wykonywanych przy akompaniamencie Księdza Kustosza. Wśród wielu utworów pojawiły się dwie pieśni ku czci św. Kingi, które skomponował Ks. Proboszcz nowokorczyńskiej parafii.
Po wysłuchaniu kolejnego wydarzenia z życia Świętej, Ks. Paweł Majewski poświęcił sól i chleb, gdyż spotkanie modlitewne miało miejsce w dniu wspomnienia św. Agaty. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, pielgrzymi wspólnie odmówili litanię do św. Kingi oraz włączyli się w modlitwy w różnych intencjach odczytane przez panie ze Stowarzyszenia Korczynian nad Nidą. W modlitwę różańcową włączone zostały liczne podziękowania i prośby, z którymi przybyli pielgrzymi.
Wielkim przeżyciem dla czcicieli św. Kingi była uroczysta Eucharystia, na którą licznie przybyli kapłani z diecezji kieleckiej i tarnowskiej. Mszy świętej przewodniczył wieloletni proboszcz w Borusowej, Ks. Prałat Władysław Szyrszyń. Koncelebrowali: Ks. Profesor Ryszard Banach z Tarnowa, który skierował do wiernych słowo przed Apelem Jasnogórskim, obecny proboszcz parafii w Borusowej, Ks. Marian Kujda, który przybył z grupą parafian, Ks. Kan. Marek Małczęć ze Starego Korczyna – dziekan dekanatu nowokorczyńskiego, Ks. Kan. Stanisław Kondrak – kustosz sanktuarium w Szczaworyżu, Ks. Kan. Marek Wesołowski ze Strożysk, Ks. Sławomir Grabiec ze Świniar, Ks. Adam Dziadek z Rogowa, Ks. Paweł Krawczyk, wikariusz w Biesiadkach oraz Kustosz Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie, który wygłosił homilię.
Liturgię Słowa przygotowali przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Podczas czuwania była możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo dziękujemy za udział w nabożeństwie licznie przybyłym pielgrzymom m.in. z Miechowa, Borusowej, Kielc, Starego Korczyna, Szczaworyża oraz wielu miejscowości diecezji kieleckiej i tarnowskiej. Ks. Kustosz zaprosił zebranych na kolejne czuwanie, które odbędzie się 5 marca 2019 r. Jest to dzień urodzin św. Kingi.
Maria Błach
Fot. Ligia Płonka