W dniu 22 lipca 2023 r. odbyła się IX Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie przeżywana pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. O godzinie 11.00, rozpoczęliśmy modlitwę przy źródełku Świętej Kingi z udziałem, Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, Kapłanów, Przedstawicieli władz Państwowych i Samorządowych, zaproszonych Gości, Pielgrzymów i Mieszkańców Parafii. Następnie uczestnicy wyruszyli w Procesji do Kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi.

Około godziny 11.30 pielgrzymi przystąpili do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczytała historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn” i przypomniała treść dokumentu, w którym Stolica Apostolska ogłosiła Świętą Kingę Patronką naszego Miasta.

O godzinie 12.00 Ks. Biskup Jan Piotrowski – Pasterz Diecezji Kieleckiej przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez wielu kapłanów z Diecezji Kieleckiej, Tarnowskiej i Archidiecezji Krakowskiej, którzy przybyli do Sanktuarium z grupami pielgrzymów. W homilii, pasterz Diecezji Kieleckiej podkreślał, że Kościół Chrystusowy nie jest organizacją, ale żywym organizmem jako Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. To właśnie o tej żywej wspólnocie, jak przed wiekami pięknie wypowiedział się św. Ireneusz z Lyonu: „Gloria Dei, vivens homo” – „Chwałą Boga jest żyjący człowiek” – powiedział Ks. Biskup. Przypomniał, że św. Kinga, księżna i mniszka zakonu klarysek, święta żona księcia Bolesława Wstydliwego, syna tej ziemi, urodzonego w Starym Korczynie, pozostawiła po sobie pamięć osoby miłosiernej, pobożnej i wrażliwej na ludzką niedolę. Otaczała opieką chorych, opuszczonych i biednych, często posługując im osobiście. Te jej przymioty i zadania jakie wykonywała, wybrzmiały przy źródełku w odmówionej przez ks. Pawła litanii. Niczym w ewangelicznym zwierciadle ośmiu błogosławieństw, w tej pięknej nauce Pana Jezusa odbija się jej święte życie i zaprasza nas do podobnych postaw wiary, służby Bogu i bliźniemu – mówił Ks. Biskup. Święta Kinga, ze względu na swoją szlachetną postawę, na prośbę Polskich Biskupów, została ustanowiona przez Papieża Benedykta XVI Patronką Samorządowców w naszej Ojczyźnie. Ks. Biskup wyraził nadzieję, że w Diecezji Kieleckiej i w Nowym Korczynie będzie się rozwijało duszpasterstwo Samorządowców.

Nowy Korczyn to kolebka polskiego parlamentaryzmu. To właśnie tu, w kościele pw. Św. Stanisława, Biskupa, Męczennika, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Kingi, odbywały się Sejmiki Małopolskie i wiece, które w XIII w. organizował książę Bolesław Wstydliwy. To historyczne miejsce może także i dziś być inspiracją do organizowania spotkań dla Samorządowców, uroczystości, dni skupienia, rekolekcji.

Burmistrz Paweł Zagaja przypomniał, że w tym roku przypada 765-lecie lokacji Nowego Korczyna oraz 5 lat od przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Podkreślił, że mieszkańców i lokalny samorząd w staraniach o odzyskanie przywilejów miejskich wspierał poseł Krzysztof Lipiec. Osobiste zaangażowanie i inicjatywa posła sprawiła, że Nowy Korczyn znalazł się na mapie miast, które mają przywrócone prawa miejskie. Dziękuję za to posłowi Krzysztofowi Lipcowi, jego współpracownikom i osobom, które przyczyniają się do tego, aby Nowy Korczyn zmieniał swoje oblicze – dodał Burmistrz.

Św. Kinga jest m.in. Patronką Diecezjalnego Sanktuarium w Nowym Korczynie, a 14 czerwca 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła ją Patronką Miasta Nowy Korczyn. To także patronka Samorządowców. Zacna postać – podkreślał uczestniczący w Mszy św. poseł Krzysztof Lipiec. Odniósł się także do kwestii przywracania praw miejskich, które, jak zaznaczył, rozpoczęło się od Nowego Korczyna.

W niedzielę o godzinie 16.00 w muszli koncertowej. Miasto zaprosiło m.in. do udziału w quizach historycznych. W programie były także dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci oraz loty widokowe helikopterem nad Nowym Korczynem i okolicami. Kingonalia zakończyły się występami zespołów muzycznych w muszli koncertowej. Zaprezentowali się m.in. artyści z krakowskiej sceny muzycznej, KGW Korczynianie nad Nidą oraz członkowie klubu Senior+.

W poniedziałek 24 lipca, według kalendarza liturgicznego przypada Odpust Świętej Kingi, Msze św. w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi były sprawowane w porządku świątecznym i oddawaliśmy cześć naszej Patronce. Niech Święta Kinga otoczy nas swoją miłością, opieką, wyprasza dobre i liczne powołania do służby Bożej w Kościele, do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, do Sióstr Klarysek w Starym Sączu i wspiera w codziennym życiu nasze małżeństwa i rodziny.

ks. Paweł Majewski
Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie.

Zdjęcia Jerzy Wilk